Mianem przychodu z działalności według art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określa się sumy należne, nawet jeśli nie zostały one w rzeczywistości otrzymane – z wyłączeniem wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Przychodem firmy, która dokonuje sprzedaży opodatkowanej podatkiem VAT, jest otrzymana zapłata. Jest ona pomniejszona o podatek należny.
Obowiązek podatkowy w PIT
Za datę utworzenia się obowiązku podatkowego w PIT przyjmuje się datę przychodu.
Jest to dzień wykonania usługi (całościowego lub częściowego), zbycia prawa majątkowego lub wydania rzeczy. Nie może to jednak nastąpić później niż na dzień wystawienia faktury lub uregulowania należności.
Usługi ciągłe
Usługi można rozliczać w ustalonych z góry okresach rozliczeniowych, czyli miesięcznych lub kwartalnych – w takiej sytuacji za moment powstania przychodu przyjmuje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego ustalonego na wystawionej fakturze albo w umowie, nie rzadziej jednak niż raz w roku.
Obowiązek podatkowy w VAT
Obowiązek w podatku VAT powstaje w momencie dokonania dostawy towarów albo wykonania usługi. Jeśli natomiast przedsiębiorca otrzymał całość bądź część zapłaty jeszcze przed dokonaniem dostawy czy wykonaniem usługi, obowiązek powstanie w chwili ich otrzymania. Dostawa towarów ma miejsce w chwili przeniesienia praw do rozporządzania nimi na właściciela.
Art. 19 a ust. 5 ustawy o VAT zawiera szczególne przypadki powstawania obowiązku podatkowego w VAT, takie jak:
1. Obowiązek podatkowy w VAT powstaje w momencie otrzymania całości bądź części zapłaty na podstawie:
• wydania towarów przez komitenta komisantowi na podstawie umowy komisu;
• przeniesienia z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu własności towarów w zamian za odszkodowanie;
• dokonywanej w trybie egzekucji dostawy towarów z art. 18;
• świadczenia, na podstawie odrębnych przepisów, na zlecenie sądów powszechnych, wojskowych , administracyjnych lub prokuratury usług powiązanych z postępowaniem sądowym albo przygotowawczym, z wyjątkiem importu usług;
• świadczenia usług zwolnionych z podatku.
2. Obowiązek podatkowy pojawia się z chwilą wystawienia faktury. Następuje to nie później niż w dniu upływu terminu na jej wystawienie. W sytuacji, gdy przedsiębiorca otrzymał całość albo część zapłaty przed terminem dostawy towarów lub wykonaniem usługi to obowiązek podatkowy występuje z chwilą otrzymania należności. Do tej gry czynności można zaliczyć:
• dostawa książek drukowanych (z wyłączeniem ulotek i map – oraz czasopism, gazet i magazynów, drukowanych),
• czynności polegające na drukowaniu książek (z wyłączeniem map i ulotek oraz gazet, czasopism i magazynów, z wyjątkiem usług, do których stosuje się art. 28b, stanowiących import usług),
• świadczenie usług budowlanych lub budowlano-montażowych,
3. Obowiązek podatkowy jest zależny od momentu wystawienia faktury, jednak nie później niż w chwili upływu terminu płatności. Reguły te dotyczą :
• dostaw energii elektrycznej, chłodniczej lub cieplnej, a także gazu przewodowego;
• świadczenia usług:
– najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze;
– telekomunikacyjnych;
– ochrony osób i usług ochrony, dozoru oraz przechowywania mienia;
– dystrybucji energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego;
– stałej obsługi prawnej i biurowej.
Na podstawie rodzaju czynności, przedsiębiorcę obowiązują różne terminy na wystawianie faktur według art. 106i ust. 3 ustawy o VAT i wynoszą one:
– 30 dni od momentu wykonania usługi – przy usługach budowlanych i budowlano-montażowych;
– 60 dni od dnia wydania towaru – przy dostawach książek drukowanych, czasopism, gazet i magazynów drukowanych, z wyjątkiem map i ulotek,
– 90 dni od dnia wykonania czynności – przy drukowaniu książek, czasopism, gazet i magazynów drukowanych, z wyłączeniem usług, do których stosuje się art. 28b -import usług.