Spółka z o.o. jest to forma prowadzenia działalności gospodarczej, w której odpowiedzialność za zobowiązania spółki ograniczona jest do wysokości kapitału zakładowego. Oznacza to, że jeśli spółka z o.o. ma długi, to właściciele nie poniosą ich kosztów z prywatnego majątku.
Aby założyć spółkę z o.o. należy wypełnić odpowiednie dokumenty.
Zawarcie umowy spółki następuje w formie aktu notarialnego lub poprzez system S24. Następnie należy wnieść kapitał zakładowy, powołać Zarząd. Spółka z o.o jest rejestrowana w KRS.
Wymagany jest również kapitał zakładowy w wysokości co najmniej 5 tysięcy złotych lub jego równowartość
Posiadanie spółki z o.o. ma wiele korzyści. Przede wszystkim, pozwala na ochronę prywatnego majątku właścicieli przed kosztami zobowiązań spółki. Ponadto, spółka z o.o. jest podmiotem prawnym, co oznacza, że ma ona zdolność do nabywania praw i zawierania umów. Właściciele spółki z o.o. mają również możliwość korzystania z preferencyjnych form opodatkowania, jak np. CIT Estoński.
Przed złożeniem wniosku o rejestrację należy uregulować opłaty sądowe.
Żaden z członków zarządu nie może być odnotowany w Krajowym Rejestrze Karnym.
Liczba deklarowanych kodów PKD nie może przekraczać dziesięciu.
Wpisanie prawidłowych i pełnych danych osobowych, w przypadku osób fizycznych, jeżeli posiadają dwa imiona podaje się oba.
Nazwa rejestrowanej spółki nie może już figurować w KRS, pewne nazwy takie np. jak “bank” są zastrzeżone.
Od momentu zawarcia umowy spółki do czasu jej zarejestrowania nie może upłynąć więcej niż 6 miesięcy.
Sąd bardzo wnikliwie sprawdza wniosek rejestracyjny i błędy, jakie w nim się pojawią mogą być przyczyną odrzucenia wniosku lub znacznie wydłużą cały proces rejestracyjny.
Jeśli masz spółkę i potrzebujesz księgowości lub dopiero otwierasz i rozglądasz się za biurem rachunkowym, które będzie dla Ciebie Partnerem w biznesie zapraszamy.