Podatek Exit tax zwany też podatkiem od dochodu z niezrealizowanych zysków. Ma zastosowanie tylko wtedy, gdy przedsiębiorca przenosi swój majątek poza granice Rzeczypospolitej Polskiej. Ten podatek ma na celu zapłatę rekompensaty Państwu Polskiemu, które utraci prawo do podatku od spieniężenia zysku na swoim terenie.

 
 

Kiedy i ile zapłacić?

Podatek ten ma dwie różne stawki 3% i 19%. Najczęściej zastosowanie ma wyższa stawka podatkowa. 

Podatek ten ma też zastosowanie nie tylko u przedsiębiorców ale też u osób fizycznych ale tylko jeśli kwota majątkowa przekroczy 4 mln zł 

 

Rozporządzeniem z 2 sierpnia 2023 r. Ministerstwo Finansów po raz kolejny odroczyło terminy płatności exit tax dla osób fizycznych do: 

– 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik utracił w całości lub w części składnik majątku będący przedmiotem opodatkowania tym podatkiem – w przypadku gdy utrata w całości lub w części tego składnika majątku nastąpiła przed 1 grudnia 2025 r.;

– 31 grudnia 2025 r. – w pozostałych przypadkach.

Jeżeli więc podatnik zbył przeniesiony do innego państwa majątek przed 1 grudnia 2025 r., to obowiązek zapłaty podatku exit tax następuje do 7 dnia następnego miesiąca. 

  

W przypadkach, w których nie doszło do zbycia składników majątku, termin płatności podatku jest odroczony do 31 grudnia 2025 r. 


Czy można uniknąć? 
W przypadku darowizny majątku osobistego nie ma mowy o podatku od niezrealizowanych zysków. Ten specyficzny podatek dotyczy głównie działalności gospodarczej, a nie przekazywania majątku osobistego w formie darowizny. To kluczowa informacja dla tych, którzy planują przekazać swój majątek bliskim mieszkającym za granicą. Warto jednak pamiętać, że zagadnienie to jest znacznie bardziej złożone, obejmując m.in. kwestie rezydencji podatkowej. 



Przykład działania exit tax

Pan Jan jest polskim rezydentem podatkowym, który przez lata zgromadził znaczny majątek. Postanawia przenieść swoją działalność do innego kraju, gdzie podatki są niższe. Łączna wartość majątku Pana Jana wynosi 10 milionów złotych a koszt jego nabycia to 6 milionów złotych.

W momencie zmiany miejsca działalności gospodarczej Pan Jan podlega opodatkowaniu exit tax, który nalicza się od niezrealizowanego zysku, czyli różnicy między wartością rynkową a wartością podatkową aktywów. W tym przypadku zysk wynosi 10 milionów złotych – 6 milionów złotych = 4 miliony złotych. Stawka podatku wynosi 19%, więc Pan Jan musi zapłacić 19% od 4 milionów złotych, co daje 760 tysięcy złotych.
   


Jeśli Twoja Księgowa nie informuje Cię o tego typu informacjach, zastanów się nad zmianą 🙂

Napisz do nas